Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - köp i butik
Referensnummer: KS 23/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun avseende Livsmedel - köp i butik.
Omfattning
Upphandlingen avser att tillgodose Varbergs kommun samt de deltagande bolagens behov av kompletterande inköp av livsmedel i konsumentförpackning i fysisk butik.
Kommunen har behov av flera leverantörer (butiker) i kommunens olika tätorter. Några av kommunens verksamheter har s.k "pedagogiska inköp" vilket innebär att man ska kunna promenera till butik och inhandla varor för verksamheten.
Föregående års (2019-01-2023-01) volym var för Varbergs kommun samt deltagande bolag ca 18 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Kommunen samt deltagande bolag garanterar ingen specifik volym då den både kan överstiga samt understiga angivna volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 55900000 Detaljhandelstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen