536730-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Diverse entreprenader inom särskilda fackområden – Sanering av förorenat mark- och vattenområde Malungs fd. garveri
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelSanering av förorenat mark- och vattenområde Malungs fd. garveri
BeskrivningDenna upphandling avser sanering av objektet Malungs fd. garveri, som ligger i Malungs centralort. Det utgörs av ett f.d. gammalt garveri där föroreningar finns i jord, sediment, grundvatten och byggnadsmaterial. Syftet med uppdraget är att sanera området och att omvandla det till ett parkområde för allmänheten: Garveriparken.
Intern identifierare24/44
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000