Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städ- och engångsprodukter
Referensnummer: 28/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39830000 Rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Städredskap
Rengöringsmedel
Engångsmaterial för servering, matemballering, matförvaring
Hygien- och torkpapper
Sopsäckar och avfallspåsar
Skyddsprodukter, såsom engångsförkläde och skoskydd
Hygienprodukter, såsom tvål och handdesinfektion
OBS! Upphandlingen omfattar ej engångshandskar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 62 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33700000 Hygienartiklar, 39222100 Engångsartiklar för catering, 39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831300 Golvrengöringsmedel, 39831600 Toalettrengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen