536778-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Radioutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VHF DMR Radio och VHF Radio installations materiel och utrustning
Referensnummer: Diarienummer 18/85
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32344210 Radioutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar leverans av VHF DMR Radio (anbudsområde A) och/eller VHF radio installationsmateriel och utrustning (anbudsområde B) för löpande avrop under avtalstiden. Anbud kan lämnas på hela eller delar av uppdragets omfattning.
Inbjudan
Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, nedan kallad den upphandlande myndigheten, inbjuder till anbudsgivning gällande VHF DMR Radio och VHF Radio installations materiel och utrustning med diarienummer 18/85, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Upphandlingen handläggs administrativt av Ecenea Väst AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
VHF DMR Radio (anbudsområde A)
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 31210000 Elektrisk utrustning för till- och frånslagning eller skydd av elektriska kretsar, 31440000 Batterier, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar leverans av VHF DMR Radio (anbudsområde A) för löpande avrop under avtalstiden.
VHF radio installationsmateriel och utrustning (anbudsområde B)
Del nr: B
44320000 Kabel och tillhörande produkter
Uppdraget omfattar leverans av VHF radio installationsmateriel och utrustning (anbudsområde B) för löpande avrop under avtalstiden.