536778-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bussresor med chaufför
Referensnummer: 2023-824
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Stenungsunds kommun upphandlar ett ramavtal avseende bussresor med
chaufför för Stenungsund kommuns alla sektorer.
De största beställarna kommer att vara skolorna.
Upphandlingen avser inte skolskjuts.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Stenungsunds kommun (nedan kallade "beställaren") genomför en upphandling avseende Bussresor med chaufför.
Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Stenungsunds kommun upphandlar ett ramavtal avseende bussresor med chaufför för Stenungsunds kommuns alla sektorer.
Ramavtal kommer att tecknas med högst tre (3) leverantörer.
För information om kommunen se: Stenungsunds kommun
Omfattning
Upphandlingen av Bussresor med chaufför
Upphandlingens värde uppskattas till ca 8 000 000kr för den totala avtalstiden (48 månader) och är en indikation för kommande avtalsvolym.
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Avtalet beräknas starta 2024-01-01och beräknas löpa 48 månader inklusive förlängningar.
Bussresor kan t.ex. förekomma i samband med slöjd/gymnastik på annan skola, friluftsdagar, skolresor, utflykter, personalresor, studiebesök eller motsvarande. Upphandlingen avser hyra av buss med chaufför inom Stenungsunds kommun samt 10 mil utanför kommungränsen.Beställaren är bunden av rangordningen av leverantörerna vid erbjudande av uppdrag inom Stenungsunds kommungräns samt 10 mil utanför. För resor utanför den angivna gränsen kommer samtliga antagna leverantörer att tillfrågas. Kontraktet erbjuds då till den som lämnar det lägsta priset för aktuell resa.
Förbehåll;
De ovan angivna volymerna är uppskattade och det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre, några garanterade volymer lämnas inte.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån exempelvis politiska beslut, verksamhetsförändringar som kan påverka behovet och volymerna.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi, i sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.