2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inbjudan till leverantörsdialog – väderskydd för hållplatser i Göteborg
Beskrivning: Inbjudan till leverantörsdialog – väderskydd för hållplatser i Göteborg Västfastigheter, en del av Region Västra Götalands förvaltning Fastigheter, stöd och service, planerar under tredje kvartalet 2025 att undersöka förutsättningarna för en kommande upphandling av nya väderskydd till kollektivtrafikens hållplatser inom Göteborgs kommun. Inför detta arbete vill vi bjuda in potentiella leverantörer till en inledande dialog för att få en bättre förståelse för marknadens möjligheter och utmaningar. Dialogen syftar till att samla in information som kan bidra till en välfungerande upphandlingsprocess. Dialogen innebär inte att en offentlig upphandling har inletts och inte heller innebär att Västfastigheter eller förvaltningen är skyldig att inleda en sådan upphandling. Dialogen kommer att hållas under augusti 2025. Följande ämnen kommer att beröras: • Förväntade volymer, produktions- och leveranskapacitet samt ledtider • Olika typer av väderskydd och kompletterande utrustning, samt utställning av väderskydden • Tidplaner för produktion och installation • Planeringsförutsättningar • Övriga frågor från leverantörer Genomförande: Dialogtillfällena kommer inledningsvis att hållas digitalt via Microsoft Teams och beräknas ta cirka 1 timme. Det kommer att föras informella minnesanteckningar i samband med dialogtillfällena. Intresseanmälan: Om ni är intresserade av att delta, vänligen skicka en intresseanmälan till per.forsman@vgregion.se snarast. Vid frågor är ni välkomna att kontakta: Per Forsman Fastighetsförvaltare 073-725 76 01 per.forsman@vgregion.se
Intern identifierare: SFSS 2023-04148
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44212321 Busskurer