536865-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Elnätsentreprenader Elarbeten 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelElnätsentreprenader Elarbeten 2024
BeskrivningVi har valt att dela upp Projekt och uppdrag inom eldistribution avseende områdena mottagnings- och fördelningsstationer, nätstationer, transformatorer, ställverk, kontrollutrustning och luftledning. Alla typer av arbeten kan förekomma, såsom nybyggnation, ombyggnation, underhåll och felsökning. entreprenaderna i två olika delar. En Markanläggning Elnät samt en Elanläggningsarbete.
Intern identifierareDIS 43698
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45315400 Högspänningsanläggningar, 45315500 Medelspänningsanläggningar, 45315700 Installationsarbeten för kopplingsstationer, 65000000 El-, vatten- och energiverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareElnätsentreprenader Elarbeten 2024