536888-2022 - PlaneringSverige-Ängelholm: Byggnadsanläggning
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ett stadshus för alla- inbjudan till möte inför arkitekt- och entreprenörtävling
Referensnummer: 22/94
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Runt årsskiftet 2022-2023 kommer en arkitekt- och entreprenörtävling för ett nytt stadshus att utlysas av Ängelholms kommun.
Ängelholms kommun bjuder härmed in till ett öppet möte med arkitekter och entreprenörer för att diskutera och informera om tävlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71230000 Organisering av arkitektonisk formgivningstävling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen