536898-2023 - ResultatSverige-Ludvika: Bildbehandlings- och arkiveringssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-arkiv samverkan
Referensnummer: GNU 2023/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48329000 Bildbehandlings- och arkiveringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
E-arkivlösning för e-arkivsamverkan för kommunerna; Avesta, Borlänge, Falun, Gagnef, Hedemora, Leksand, Ludvika, Malung-Sälen, Mora, Orsa, Rättvik, Smedjebacken, Säter, Vansbro, Älvdalen, Bollnäs, Hudiksvall, Ljusdal, Nordanstig, Ovanåker, Nora, och Sandviken
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48329000 Bildbehandlings- och arkiveringssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster, 72252000 Dataarkivering, 79560000 Arkivering, 79995100 Arkiveringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar införande och leverans av ett e-arkivsystem, som kan tillgodose samverkanskommunernas behov av specificerat e-arkiv under avtalsperioden. E-arkivsystemet ska fungera som ett slutarkiv för långtidsbesvarande av digitala handlingar.
22 kommuner i samverkan ska erbjuda medborgare, näringsliv, forskning och förvaltning enkel tillgång till offentlig digital information. Detta förverkligas genom ett gemensamt e-arkiv, som är en funktion för att ta emot, långtidsbevara och tillhandahålla digital information. E-arkivet skall uppfylla krav på riktighet, tillgänglighet och konfidentialitet enligt gällande lagstiftning.