Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Public service bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetsutrustning med tillhörande tjänster
Referensnummer: 202110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Med anledning av att PS-bolagen har behov av att förnya befintlig skyddsutrustning samt utöka antalet tillträdeskontroller så planerar PS-bolagen att genomföra en upphandling av utrustning för tillträdeskontroll, fordonshinder samt säkerhetskontroll med tillhörande tjänster. Leverans ska kunna ske till PS-bolagens samtliga orter men i första hand till PS-bolagens huvudorter Stockholm och Göteborg. Dessutom ska anbudsgivaren kunna leverera tillhörande service och support.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34920000 Vägutrustning, 34928000 Vägtillbehör, 35113000 Säkerhetsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen