536960-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hygien- och städprodukter
Referensnummer: V 2018/2139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33700000 Hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Denna upphandling omfattar Lunds universitets samlade behov av hygien- och städprodukter, mjukpapper och plast såsom produkter för rengöring, tvätt och golvvård samt städredskap (inkl. dammsugare), engångsmaterial för kök, toalett- och torkpapper. Produkterna ska vara effektiva och anpassade för rengöring av bland annat undervisningslokaler, korridorer, laboratorier och kontor. Vidare ska produkterna i möjligaste mån vara skonsamma för människa och natur ur både ergonomisk och miljömässig aspekt. Det uppskattade volymen för tjänsten är 4 500 000 SEK per år. Denna uppskattning baseras på statistik från det föregående året och är utan förpliktelser då volymen kan komma att förändras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39224300 Kvastar och borstar och andra artiklar för hushållsändamål, 39713430 Dammsugare, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39830000 Rengöringsmedel, 39831000 Tvättmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831300 Golvrengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen