Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler för förskola
Referensnummer: BUN 2019/00480
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39161000 Förskolemöbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar möbler och inredning till förskola som är avsedda för miljöer där barn vistas för lärande och lek såsom lekrum, vilrum och aktivitetsrum samt tillhörande utrymmen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39200000 Inredning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar möbler för förskola. Halmstads kommun är en växande kommun och det byggs mycket nya förskolor. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera kommunens verkliga behov. Avtalstiden är två (2) år med möjlighet till förlängning i maximalt två (2) år. Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.