537012-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av licenspartner
Referensnummer: A193.945/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Polisen har ett behov av en högkvalitativ Leverans av en licenspartner. Leveransen ska bestå av återförsäljning av Licenser för programvaror, underhåll, support och Produktnära Tjänster. Vidare ska rådgivning och sakkunnighet i licensrelaterade ärenden ingå samt att licenspartner ska kunna erbjuda seminarier, konferens och utbildning inom de områden som licenser ingående i avtalet omfattar.
It-utvecklingen är intensiv, inte minst för den polisiära verksamheten. Detta medför att Polisen kräver en kompetent licenspartner med en mycket god kännedom inom aktuellt upphandlingsområde.
För att säkerställa behovet har Polisen för avsikt att teckna ett ramavtal med en (1) licenspartner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Polisen är i behov av ett Ramavtal för att säkerställa det fortsatta behovet av följande produkter och tjänster:
• Licens för programvara
• Support
• Underhåll
• Produktnära Tjänst
• Utbildning och
• Rådgivning
Kontraktsföremålet beskrivs utförligt i upphandlingsdokumentationen.
Volymer som redovisas i upphandlingsdokumentationen ska inte tolkas som en utfästelse inför kommande Leveranser av produkter eller tjänster. De redovisade volymerna är utvärderingsvolymer och kommer att användas vid utvärderingen av inkomna anbud.