537013-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tillbehör för personlig identifiering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Identifiering och behörighet
Referensnummer: 20/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30191140 Tillbehör för personlig identifiering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling enligt selektivt förfarande enligt lagen (2011:1029) om upphandling på försvars. och säkerhetsområdet, LUFS. Upphandlingen omfattar Produkter och Tjänster för identifiering och behörighet så som kort och andra bärare, tillbehör, fotoprodukter och flera tjänster samt e-legitimationer.
Uppskattad omsättning är ca 350 miljoner SEK, tillika maximalt värde.
Ramavtalet är ett kombinationsavtal av Avrop med både alla villkor fastställda genom en särskild fördelningsnyckel och Avrop genom förnyad konkurrensutsättning.
Ramavtalet gäller i 36 mån. Förlängning kan uppgå till högst 48 mån. Ramavtalet beräknas träda i kraft tidigast den 1 februari 2021.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation.
Kammarkollegiet använder sig av upphandlingsverktyget TendSign för all hantering i samband med upphandlingsärendet.
Sista dag för ansökan är 9:e december 2020.
Beslut om att begränsa antalet ansökningar beräknas kunna ske under fjärde kvartalet 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22455000 ID-kort, 22457000 Inträdeskort, 35123400 Passerkort
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalspphandling av produkter och tjänster för identifiering och behörighet.
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet inbjuder företag, att lämna anbudsansökan inom ramen för selektivt förfarande enligt lagen (2011:1029) om upphandling på försvars. och säkerhetsområdet, LUFS, i ramavtalsupphandlingen Identifiering och behörighet. Upphandlingen Identifiering och behörighet inkluderar produkter och tjänster inom området.
Ramavtalet kommer att kunna användas för Avrop av statliga myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ samt kommuner och regioner. Dessa benämns Avropsberättigade och är listade i bilaga Avropsberättigade.
Upphandlingen omfattar Produkter och Tjänster för identifiering och behörighet så som kort, andra typer av bärare, tillbehör, fotoprodukter, infrastrukturprodukter, konsulttjänster, produkt som tjänst och funktions som tjänst. Nytt för denna upphandling är att e-legitimationer inkluderas.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 350 miljoner SEK per år, som även är det maximala värdet.
Upphandlingen resulterar i ett ramavtal med kombination av Avrop med både alla villkor fastställda genom en särskild fördelningsnyckel och Avrop genom förnyad konkurrensutsättning.
Ramavtalet löper under en period av 36 månader (tre år) från och med att det trätt i kraft. Förlängning kan uppgå till högst 48 månader (fyra år). Ramavtalet beräknas träda i kraft tidigast den 1 februari 2021.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling.