537082-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Avfallstunnor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2020 Behållare för farligt avfall Region Norrbotten
Referensnummer: 20/101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44616200 Avfallstunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av Behållare för farligt avfall samt tillhörande etiketter, transport- och pallkartong till Region Norrbotten.
Anbud kan lämnas på hela eller delar av upphandlingen. Fler än en anbudsgivare kan komma att antas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 550 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141123 Behållare för skarpa föremål, 90510000 Avfallshantering, 90524200 Hantering av sjukvårdsavfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokumentation för krav och villkor.