Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem bygglov Avesta kommun
Referensnummer: GNU 2023/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Verksamhetssystem för bygglov.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48310000 Programvara för dokumentredigering, 48311100 Dokumenthanteringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ett Ärendehanteringssystem som stödjer digitalt arbetssätt för handläggare på Västmanland- Dalarna miljö- och byggnadsförvaltning. Ärendehanteringssystemet ska stödja hela bygglovsprocessens delar samt kunna kommunicera med sökanden och andra berörda parter. Ärendehanteringssystemet ska även hantera processen för strandskydd och bostadsanpassning.