537124-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Programvara för affärsunderrättelser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
BI-system för uppföljning av Region Jämtland Härjedalens samlade verksamhet
Referensnummer: RS/532/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48482000 Programvara för affärsunderrättelser
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen efterfrågar ett modernt BI-verktyg (beslutsstödsverktyg) som är användarvänligt, flexibelt med möjlighet att modellera och presentera information från olika källsystem i en och samma vy för slutanvändarna.
Utvecklingen ska skötas av interna resurser, därmed läggs särskild vikt vid effektivitet i utvecklingsflödet, samt användarvänlighet och att prestanda bibehålls för slutanvändarna även vid stora datamängder och komplexa datamodeller.
Systemlösningen ska samla uppföljning inom regionens samtliga verksamhetsområden. Det ska vara möjligt att både bygga rapportering mot regionens datalager som direkt mot en, eller flera kombinationer av källsystem. Systemlösningen måste klara av stora datamängder, från en mängd olika datakällor i olika format.
Omfattning i detalj gällande systemlösning framgår av upphandlingsdokumenten som helhet!
Varmt välkommen med anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48482000 Programvara för affärsunderrättelser, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen