Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nervmonitorering
Referensnummer: VLL 2540-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar en (1) nervmonitoreringsutrustning speciellt anpassad för strumakirurgi (operationer på thyroidea och parathyroidea) samt optioner på två (2) ytterligare utrustningar. Upphandlingen omfattar dessutom ett (1) avtal på förbrukningsmaterial, reservdelar och tillbehör, klinisk utbildning samt optioner på specialverktyg och utbildningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33158000 Elektrisk, elektromagnetisk och mekanisk behandling, 33161000 Utrustning för elektrokirurgi, 33162000 Apparatur och instrument för operationssalar, 33195110 Andningsmonitorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen