537150-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster projektörer för yttre VA, markbyggnad, trafik, el och dagvatten
Referensnummer: KS2023/1857
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är ett ramavtal för konsulttjänster projektering utifrån rådande trafiksituation avseende fackområdena yttre VA, markbyggnad, trafik, el och dagvatten för Kungälvs kommun.
Avtal kommer tecknas med maximalt fem (5) leverantörer. Avrop med ett uppskattat värde upp till 800 000 kr sker genom
rangordning.
Konsulterna är rangordnade och den nedan som är nummer ett får frågan om uppdrag först. Tackar denne nej inom tidsatt tid går
uppdraget vidare till konsult nummer två och så vidare. Konsult nummer ett får alltid frågan först vid nytt uppdrag.
I normalfallet får konsulten fem (5) arbetsdagar på sig att tacka ja eller nej till uppdraget.
För avrop med ett uppskattat värde mellan 800 000 kr – 1 500 000 kr sker genom förnyad konkurrensutsättning. Grunden för
tilldelning vid förnyad konkurrensutsättning är lägst pris utifrån de krav som anges i beställningsskrivelsen.
Stora projekt, som ny-, om- och tillbyggnader eller projekt med speciell inriktning/speciella krav eller med ett uppskattat värde
över 1 500 000 kr, ingår inte i detta kontrakt. Beställaren genomför i dessa fall en egen separat upphandling genom ny
anbudsräkning.
I de enskilda uppdrag som avropas under ramavtalsperioden kan det ingå förstudie, förprojektering, detaljprojektering enligt krav som står i kontraktet.
Observera att det kan finnas tecknade angränsade ramavtal vars omfattning inte ingår i detta uppdrag så som trafikutredningar, buller, riskanalyser för vibrationer m.fl.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71314100 Tjänster på elområdet, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322200 Konstruktion av rörledningar, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar, 71325000 Konstruktion av grundkonstruktion, 71327000 Bärverksprojektering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen