537348-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Västerås: Sjukvårdssystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyttjanderätt till Region Västmanlands huvudjournalsystem
Referensnummer: AN 2017/00207
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48814100 Sjukvårdssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en identisk nyttjanderätt som matchar Region Västmanlands huvudjournalsystem för att säkerställa kravet på informationsutbyte för all journalinformation i realtid med avsikt att öka patientsäkerheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen