See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av ramavtal för myndighetsbesiktning 2024- 2028
Beskrivning: Uppdraget avser ett ramavtal för att tillhandahålla myndighetsbesiktningar. Vid avrop preciseras omfattningen. Ett avrop kan innehålla flera objekt och installationer. Objekt/installationer som gäller under bestämmelser för skydds- och säkerhetsklassade lagar och regler undantas från denna upphandling och behandlas på särskilt sätt.
Intern identifierare: FSK 2024/47
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1. Besiktningsman OVK (obligatorisk ventilatonskontroll)
Beskrivning: ---
Intern identifierare: 1. Besiktningsman OVK (obligatorisk ventilatonskontroll)
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2. Besiktningsman inom brandlarm och sprinkler
Intern identifierare: 2. Besiktningsman inom brandlarm och sprinkler
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 3. Besiktningsman inom anordningar som omfattas av maskin- och hissdirektivet
Intern identifierare: 3. Besiktningsman inom anordningar som omfattas av maskin- och hissdirektivet
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 4. Besiktningsman inom kylmaskiner, tryckbärande anordningar, tankar/cisterner samt gasanläggningar
Intern identifierare: 4. Besiktningsman inom kylmaskiner, tryckbärande anordningar, tankar/cisterner samt gasanläggningar
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: ---
Intern identifierare: ---
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 5. Besiktningsman inom idrottsutrustning(vattenrutschkanor,lekplatser, utegym)
Beskrivning: --
Intern identifierare: 5. Besiktningsman inom idrottsutrustning(vattenrutschkanor,lekplatser, utegym)
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: 6. Besiktningsman Kokkärl / tryckbärande kärl
Intern identifierare: 6. Besiktningsman Kokkärl / tryckbärande kärl