537414-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Dialysapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för kontinuerlig dialys – CRRT inkl förbrukning
Referensnummer: HSN 2023/5224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33181000 Dialysapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Dalarna upphandlar utrusning för kontinuerlig dialys inklusive förbrukningsmaterial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 550 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33181000 Dialysapparater, 33181200 Dialysfilter, 33181500 Förbrukningsartiklar för vård av njursjuka, 33692800 Dialyslösningar, 85111900 Sjukhusdialys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen