Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DNA/RNA extraktionsrobot samt NGS-robotar
Referensnummer: HSN 648-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för tre (3) pipetteringsrobotar av samma grundmodell men med olika funktion.
Upphandlingen innefattar även ett mjukvarusystem som ger möjlighet att följa flödet av prover mellan robotarna.
Upphandling omfattar:
• Extraktionsrobot
• Pre-PCR NGS robot
• Post-PCR NGS robot
• Nödvändiga tillbehör och system
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 38500000 Apparater för kontroll och provning, 42997300 Industrirobotar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen