537440-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lidköping: Geotekniska ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Geotekniska konsulter
Referensnummer: 2018-99
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget gäller förekommande geotekniska tjänster inom Götene, Lidköping och Skaras kommuner. Tjänsterna kan gälla allt från rådgivning, utredningar och fältundersökningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71351900 Geologi, oceanografi och hydrologi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUC.2 Genomförande
Särskilda krav på utförande anges vid avrop:
AVROP:
Avropsbeställningar kommer att ske löpande under avtalsperioden. Beställaren avropar i första hand via e-post, men kan även ske via telefon. Beställaren skall alltid tillhandahålla en skriftlig beställning. Leverantör skall ge orderbekräftelse på godkännande av avropet inom tre arbetsdagar. Arbete skall påbörjas inom fem (5) arbetsdagar efter beställning om inget annat överenskommits. All protokollföring skall utföras av Leverantör och ingå i uppdraget.
Vid avrop förväntas Leverantör välja för uppdraget ansvarig Uppdragsledare/expert. Denne konsult är den som Beställaren kommer att arbeta tillsammans med och som av Beställaren anses som ansvarig för uppdraget och dess genomförande. Utbyte får ej ske utan medgivande från beställaren.
Om det visar sig att ansvarig konsult ej uppfyller beställarnas krav, missköter sig eller på annat sätt inte kan samarbeta med Beställaren, skall Leverantör på begäran av Beställaren byta ut denne mot annan konsult eller överlåta uppdraget till annan Leverantör.
Leverantör skall vid byte av ansvarig konsult tillse och redovisa för Beställaren att övertagande ansvarig konsult för avropat uppdrag uppfyller samma grundkrav på kompetens och erfarenhet enligt detta förfrågningsunderlag.
Kompetensnivån fastställs i dessa administrativa föreskrifter samt anbudet. Samråd ska ske mellan parterna där omfattning och kvalitetsnivå för det unika uppdraget ska fastställts. Leverantör ska tillhandahålla alla administrativa och tekniska hjälpmedel, inkl. teknisk utrustning och programvaror, som krävs för att fullföra uppdraget.
Leverantör ska upprätta nödvändiga handlingar i relevant format. Material och datafiler ska levereras till Beställaren i originalformat.