2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lönesystem med tillhörande tjänster
Beskrivning: Statens servicecenter avser att upphandla ett lönesystem med tillhörande tjänster för egen och 127 st. befintliga myndigheters användning samt nya kundmyndigheter som eventuellt kan tillkomma. Lönesystemet ska driftas i annan statlig myndighets regi (on-prem). Upphandlingens delar består av: 1. Licens/nyttjanderätt till lönesystemet samt support och underhåll, 2. Utbildning, 3. Leverans från anbudsgivaren avseende initial installation av lönesystemet i driftsmiljö samt leverans av en första grunduppsättning av lönesystemet, 4. Konsulttjänster från anbudsgivaren under fortsatt införandet av lönesystemet.
Intern identifierare: 2024-00595-2.3.1
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 48219300 Programvara för administration, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48810000 Informationssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Lönesystem med tillhörande tjänster