2. Förfarande
Förfarande
Titel: Elhandel
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att förse beställaren med fysisk leverans av el till samtliga anläggningar samt att genom rådgivande portföljförvaltning i enlighet med beställarens riktlinjer säkerställa ett elpris som har jämn prisutveckling mellan åren, en hög säkerhet i priset för budgetåret och som ger långsiktigt konkurrenskraftiga elinköpskostnader. Därutöver syftar upphandlingen till att möjliggöra elkostnadsuppföljning och skapa förutsättningar för en effektiv administration av inköpet.
Intern identifierare: FV-24/0035
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 09310000 Elektricitet, 65310000 Eldistribution
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000