537605-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Invändig tv-inspektion, högtrycksspolning och slamsugning av självfallsledningar.
Referensnummer: UH-2019-65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun upphandlar åt Sigtuna Vatten och Renhållning AB TV-inspektion och högtrycksspolning. Sigtuna kommun kommer även att vara avropsberättigad från avtalet. Upphandlingen omfattar ledningsinventering enligt Svenskt Vatten P93.
Upphandlingen avser TV-inspektion av självfallsledningar med tillhörande förberedelse arbeten i samband med planering och projektering av förnyelseåtgärder, besiktning av nylagda, omlagda och renoverade ledningar samt vid akuta stopp.
Högtrycksspolning och slamsugning av VA-ledningar med tillhörande brunnar, pumpstationer, oljeavskiljare och dagvattenbrunnar/gatubrunnar som planerade och akuta åtgärder inom kommunens och VA-bolagets verksamhetsområden.
Uppskattat behov är ca 2 000 000 SEK per år
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering, 90513600 Avlägsnande av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen