537642-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompletteringsköp livsmedel i butik Boxholm
Referensnummer: UH-2023-81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Boxholms kommun har ett behov av att kompletterande avropa livsmedel direkt från butik, vid sidan av de stora livsmedelsavtalen.
Härmed erbjuds livsmedelsbutikerna i närområdet att lämna anbud som möjliggör för
förskolor, fritidshem, skolornas kök, skolornas hemkunskapsavdelningar, gruppboenden och äldreboenden m.fl. enheter att kompletteringshandla i butik. Kompletteringen avser i första hand produkter som ej kan tillhandahållas i lämplig förpackningsstorlek från grossist, andra leveransorsaker, som t ex begränsade förrådsutrymmen etc.
där det ej är lämpligt att avropa från grossist eller inköp i pedagogiskt syfte. Kompletteringshandeln omfattar produkter som ska användas för produktion i köken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen