537675-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lycksele: Nät
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LYST-IT KPD Gemensam IT-infrastruktur
Referensnummer: UH-2018-150
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32400000 Nät
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tjänster och produkter som LYST-IT har behov av för att kunna leverera prissatta, paketerade och managerade tjänsteleveranser till kommunernas verksamheter samt för andra juridiska personer där medlemskommunerna har ett dominerande ägarinflytande och har avtal om leverans av IT-tjänster. Se i övrigt upphandlingsdokumenten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 865 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32400000 Nät, 32420000 Nätutrustning, 32410000 Lokalt nät, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72100000 Rådgivning för maskinvara, 72590000 Professionella datorrelaterade tjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 51610000 Installation av datorer och databehandlingsutrustning, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tjänster och produkter som LYST-IT har behov av för att kunna leverera prissatta, paketerade och managerade tjänsteleveranser till kommunernas verksamheter samt för andra juridiska personer där medlemskommunerna har ett dominerande ägarinflytande och har avtal om leverans av IT-tjänster.
Upphandlingen omfattar följande leveransområden:
— Kommunikation
— Virtualiseringsmiljö, skapande av virtuella tomma hostar
— Infrastrukturella tjänster
— Webbserverstruktur & Databasinfrastruktur
— Identitetshantering, Autentisering, Federation, Integration och Office 365
— ITSM, Självbetjäningsportal, Inköp
— Klienthantering, Distribuera applikationer
— Backup, Logghantering
— Övervakning
— Säkerhet, IT-säkerhet, Informationssäkerhet
— Införande- och övertagandeprojekt
— Support och underhåll för levererade produkter och tjänster
Vi avser att i den nya miljön återanvända gjorda investeringar och nyttja befintlig kompetens. Det innebär att vi i dialogen tillsammans med selekterade dialogdeltagare diskuterar hur detta på bästa sätt kan genomföras.
Några exempel på de gjorda investeringar vi funderar på att återanvända är:
— Trådlösa nät
— E-posttvätt
— Skydd mot skadlig kod och surffilter
— Förbindelser mellan kommunernas olika lokaler
— Integration av externa system
De kompetensområden vi i dag har investerat i och vill fortsätta använda är:
— Virtualiseringsplattform
— Generell Microsoft kompetens
Denna intention gör att det blir svårt att bedöma kontraktsvärdet med hög precision, då vi i skrivande stund inte vet vilka av dessa områden där återbruk kan genomföras. Det i annonsen angivna kontraktsvärdet är därför vår bästa uppskattning men kan därför inte ses som ett löfte.