537724-2018 - ResultatSverige-Huddinge: Miljöplanering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljöplanerartjänster
Referensnummer: 2018-030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90712000 Miljöplanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser miljöplaneringsstöd med miljökunskap inom detaljplane- och samhällsbyggnadsprojekt. Uppdraget omfattar att i projekten bevaka och driva miljöfrågor såsom buller, risker kopplade till transport och verksamheter, luftföroreningar, dagvatten, vattenkvalitet, risker för översvämning, naturvärden, förorenad mark, ekosystemtjänster. Uppdraget kan även omfatta expertstöd i vissa miljöfrågor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90712000 Miljöplanering, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen