537740-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Röntgenapparatur – Röntgenutrustning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRöntgenutrustning
BeskrivningRegionen avser teckna ramavtal avseende skelettröntgenutrustningar, trådlösa detektorer samt mobila röntgenutrustningar. Avtalet ska gälla i upp till 4 år. Under denna period kan det vara aktuellt att inhandla 4-5 skelettröntgenutrustningar och 2 mobila röntgenutrustningar. Utrustningarna kan placeras på Östersunds sjukhus och/eller någon av Region Jämtalnd Härjedalens hälsocentraler i länet. Angivna volymer är endast uppskattade. Regionen lämnar ingen garanti rörande köp under Avtalet av vissa volymer eller för vissa belopp eftersom inköpen är beroende av investeringsmedel som beslutas inför varje år. Finansiering av en (1) fast monterad skelettröntgenutrustning på röntgenavdelningen Östersunds sjukhus är beviljad och avrop av den utrustningen kommer att ske i samband med avtalsteckande. Detta första avrop ska bestå av en (1) fast monterad skelettröntgenutrustning innefattande: * 1 trådlös detektor med maximal storlek 28x35 cm * 1 trådlös detektor med storlek mellan 32x40 och 36x44 cm * 2 trådlösa detektorer med minimal storlek 42x43 cm
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33111000 Röntgenapparatur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100988:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning