Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Managementtjänster, Utveckling chef och medarbetare samt strategisk kompetensförsörjning (UCK)
Referensnummer: Dnr 23.3-8691-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79420000 Managementtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar managementtjänster gällande utveckling chef och medarbetare samt strategisk kompetensförsörjning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79633000 Personalutveckling, 79998000 Coachning, 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utveckling chef och medarbetare samt strategisk kompetensförsörjning. Tjänsterna kan innebära stöd och rådgivning eller ansvar för specificerat resultat och ska vara anpassade för statliga myndigheters verksamhet.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtal inom området till ca 25 MSEK per år.