537800-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lycksele: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceresor i Västerbotten Objekt 23301 - 23317
Referensnummer: 21/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Västerbotten AB, inbjuder härmed att lämna anbud på upphandling av Serviceresor i Västerbotten.
Uppdraget omfattar att utföra anropsstyrda resor såsom sjukresor, regionbetalda resor som exempelvis överflyttnings-, permissions- och klinikresor, färdtjänst, riksfärdtjänst och vissa andra resor på uppdrag av kommunerna, samt linjelagda turer i den anropsstyrda kollektivtrafiken,
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Serviceresor i Västerbotten
Del nr: 20211018
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60112000 Kollektivtrafik på väg, 60120000 Taxitjänster, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att omfatta 17 primärområden fördelade på ett objekt per primärområde. Ett (1) anbud ska omfatta ett (1) objekt. Detta innebär att anbudsgivare inte kan lämna anbud på del av ett objekt. Anbudsgivare får lämna anbud på mer än ett (1) objekt. Kombinationsanbud med flera objekt tillåts inte, och inte heller andra typer av sidoanbud på ett och samma objekt.