Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrakt avseende produktion av Kulturvärden och övrigt redaktionellt innehåll
Referensnummer: 2450/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SFV:s syfte med denna upphandling är att säkerställa tillgång till produktion av tidningen Kulturvärden, från ax till limpa med fyra nummer per år, i samarbete med SFV:s chefredaktör.
Vidare finns ett behov av redaktionell innehållsproduktion och hantering av ”korskommunikation” mellan tidningen Kulturvärden, webb och sociala medier. Denna tjänst omfattar produktion av redaktionellt innehåll utifrån givna förutsättningar såsom varumärke- och profilregler.
Se vidare förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande:
Stockholm
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produktion av tidningen Kulturvärden och redaktionell innehållsproduktion och hantering av ”korskommunikation” mellan tidningen Kulturvärden, webb och sociala medier.