537818-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Träning, workout eller aerobics
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Träningsprogram 2020
Referensnummer: KS2019/8467 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98336000 Träning, workout eller aerobics
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser 10- eller 20-veckors träningsprogram för grupp eller individuellt av anställda i Karlskrona kommun. Med syfte att verka hälsofrämjande och förebygga sjukskrivningar med fokus på kondition och styrka.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85147000 Företagshälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsten
Upphandlingen har avsett 10-veckors träningsprogram för grupper av anställda i Karlskrona kommun med hälsofrämjande syfte och att förebygga sjukskrivningar med fokus på kondition och styrka.
Det som tjänsten omfattat under föregående avtalsperiod har varit träningsprogram, tre stycken föreläsningar inom området hälsa och livsstil samt hälsomätningar i form av inbodymätningar och konditionstester för anställda inom Kunskapsförvaltningen, äldreförvaltningen och socialförvaltningen. Dessa förvaltningar har delat på 16 st. grupper/år, med cirka 20-25 deltagare i varje grupp. Fördelningen av antal grupper har skett tillsammans med respektive förvaltningschef då äldreförvaltningen har haft 7 grupper om året, socialförvaltningen 5 st. och kunskapsförvaltningen 4 st. Medarbetare inom äldreförvaltningen har erbjudits konceptet utifrån principen att de medarbetare som varit i störst behov av hälsoinsats, ex. hög sjukfrånvaro eller uppvisad ohälsa, har fått förtur till platserna. Platserna har sedan fyllts på med medarbetare som har anmält sitt intresse. Kunskapsförvaltningen och socialförvaltningen har erbjudit medarbetare konceptet utan någon prioriteringsordning pga. ohälsa.
Syftet med denna upphandling är att sluta ett ramavtal, med en leverantör till båda delarna eller med en leverantör till varje del. Ramavtalet ska bidra till att upprätthålla konceptet är att erbjuda friskvård och motion för att utveckla hälsa och välbefinnande. Målsättningen är att få ett lägre sjukantal för anställda inom Karlskrona kommun samt medverkande kommunala bolag.