537937-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Ljudteknikertjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AV-teknik ramavtal
Referensnummer: 2-2750/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92370000 Ljudteknikertjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
KI önskar en god samarbetspartner, med effektiva arbetsrutiner för upphandlingens omfattning, vilket genererar tid- och kostnadsbesparingar. Ramavtalen kommer huvudsakligen användas av KI:s Fastighetsavdelning (FA) i samband med avrop gällande s.k. verksamhetsanpassningar, uppdatering av daterad utrustning, service eller inhyrning av personal enligt ovan. Det kommer förekomma att ett flertal projekt kommer att pågå samtidigt.
Ramavtalet ska tillgodose verksamheternas behov enligt beskrivning i uppdragens omfattning. Det ska även tillgodose verksamheternas behov av leverans och installation i exempelvis nya eller befintliga utbildningssalar bestående av läro - och hörsalar samt mötesrum.