537980-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riksfärdtjänst 2023-2027
Referensnummer: RJL 2023/2698
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Riksfärdtjänst för Jönköpings Länstrafik, som är en del av Region Jönköpings län.
Omfattning
Upphandlingen omfattar Riksfärdtjänst för Jönköpings Länstrafik, som är en del av Region Jönköpings län. Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsperiod
Ramavtal gäller för perioden fyra (4) år från avtalets undertecknande av båda parter, dock tidigast från och med 2023-11-15 till och med 2027-11-14.
Upphandlingsvärde
Uppskattat värde för den aktuella upphandlingen är 19000000kr. Takvolym för detta ramavtal inklusive optioner är 25 000 000 kr.
Notera att med takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet och angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Leverantören garanteras inga volymer i denna upphandling. Beställarens avrop enligt kommande avtal står i relation till beställarens behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.