538160-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende mellanhand för förmedling av IT- konsulttjänster
Referensnummer: 2.3.2-38788/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Under hösten 2020 startade IVO ett digitaliseringsarbete. Som ett resultat av det kommer myndighetens fortsatta utvecklings- och förvaltningsarbete att genomföras via agila team som arbetar enligt Scrum.
IVO har kontinuerligt behov av IT-konsulter med varierande kompetens. Ofta uppstår behovet med kort framförhållning. Verksamheten utvecklas ständigt och i ett högt tempo och det finns ett tryck på en föränderlig och flexibel IT-miljö. Detta gör det svårt att förutse ett framtida behov av IT-konsulter, vilken typ av kompetens som kommer att behövas och i vilken omfattning.
IVO har för avsikt att genom denna upphandling teckna ramavtal med en (1) mellanhand för förmedling av IT-konsult.Ramavtalstiden kommer att vara ett (1) år med möjlighet till förlängning.
IVO har ensidig rätt att förlänga ramavtalet en eller flera gånger. Den sammanlagda ramavtalstiden ska dock inte överstiga 48 månader
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
IVO tillämpar ett agilt arbetssätt i syfte att nå kvalitetsförbättringar i utvecklingen av IT-stöden på myndigheten.
Slutanvändarnas behov och krav fångas och är vägledande för hur IT-stöden ska utvecklas och förnyas, så att de stödjer kontinuerlig utveckling och effektivisering av arbetsflöden.
Det finns för närvarande fem (5) agila utvecklingsteam. Varje team ansvarar för utvecklingen och förvaltningen av ett eller flera av IVO:s system samt utveckling av metoder och verktyg för fortsatt utveckling och datafångst. Arbetet i teamen leds av IVO-medarbetare (både produktägare enligt Scrum och andra mer verksamhetsnära kompetenser) och konsulter.
Teamen är (eller kommer inom kort att vara) resurssatta för att hantera utveckling ”från ax till limpa” (utveckling, förvaltning, 2:nd line support) i så stor omfattning som möjligt. Teamens syfte och omfattning beslutas gemensamt inom teamen och med IVO:s ledning.