538165-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Bjuv: Geotekniska ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult,- och utredningstjänster inom området Geoteknik till Bjuv, Åstorp och Perstorps kommuner samt AB Bjuvsbostäder
Referensnummer: 21/79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Behovet är att säkra tillgången till konsulter för geotekniska undersökningar i olika projekt. Ramavtalet omfattar även avrop av närliggande tjänster samt tjänster som normalt är knutna till
huvudobjektet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behovet är att säkra tillgången till konsulter för geotekniska undersökningar i olika projekt. Exempel
på projekt kan vara allt ifrån okulär besiktning i fält, undersökning av markförhållande i
ombyggnadsprojekt till att inför planläggning, exploatering, byggnation av kommunala fastigheter,
gator och annan verksamhet genomföra geotekniska undersökningar.