538220-2023 - PlaneringSverige-Halmstad: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannonsering inför kommande upphandling av Söderskolan
Referensnummer: TKFN 2022/00127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Halmstads kommun kommer under vintern 2023/våren 2024 att upphandla entreprenör för nybyggnad av Söderskolan inom fastighet Betyget 4 på Kattegattområdet.
Projektet omfattar nybyggnad av skola med 750 elevplatser för F-9 samt 45 elevplatser på anpassad grundskola. Skolan innehåller idrottshall och tillagningskök.
Nybyggnaden motsvarar ca 14 000 kvm BTA skola.
I entreprenaden ingår även att ersätta befintliga friliggande skyddsrum med nya, ca 500 skyddsrumsplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45216129 Skyddsrum, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen