See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-System för beredning av sterila och cytotoxiska läkemedel
Beskrivning: IT-System för beredning av sterila och cytotoxiska läkemedel för Region Sörmland.
Intern identifierare: IN-IN25-0086
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 33697000 Läkemedelsberedningar utom förbrukningsartiklar för tandvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Region Sörmland ämnar förbättra effektivitet, robusthet och säkerhet för Sjukhusapoteksfunktionen. Centralt för detta är digitalisering av informationshanteringen genom ett ändamålsenligt IT-stöd för beredning av sterila och cytotoxiska läkemedel. Region Sörmland önskar upphandla en ändamålsenlig IT-lösning med fokus på flödeseffektivitet, användbarhet och kvalitet. I de kommande styckena redogörs för såväl gemensamma som för respektive verksamhets mer detaljerade förutsättningar och behov.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del (1)
Beskrivning: It-stöd för beredning av sterila och cytotoxiska läkemedel.
Intern identifierare: 1678147