538348-2025 - Resultat
Sverige – Diverse livsmedel och torrvaror – Skafferiavtal Livsmedel VMKF IC
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skafferiavtal Livsmedel VMKF IC
Beskrivning: Avtalet avser mindre inköp av konsumentförpackade livsmedel och livsmedelsrelaterade säsongsvaror. Inköpen ska kunna göras i närliggande butikslokal inom kommunerna Köping, Arboga, Kungsör och Surahammar. Avtalet kompletterar kommunernas andra avtal, exempelvis med livsmedelsgrossist. Syftet med avtalet är att säkerställa jämn och hög kvalitet på livsmedel till verksamheterna (ej till storkök).Vissa inköp görs också som del i pedagogisk träning, där brukare går till butiken och handlar varor tillsammans.
Intern identifierare: VMKF-U 2025.18
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000