538381-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Kristianstad: Patientadministrativt system
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stödsystem för vård i hemmet
Referensnummer: 2018-O001060
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48814200 Patientadministrativt system
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne har ett behov av ett sammanhängde stödsystem för vårdformer där patienten vårdas i hemmet
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 48814100 Sjukvårdssystem, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 72250000 System- och stödtjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Skåne har ett behov av ett sammanhängde stödsystem för vårdformer där patienten vårdas i hemmet. Detta inkluderar insamling av mätdata och skattningar i hemmet, kommunikation av dessa, hantering och presentation för vårdpersonalen som möjliggör översikt och effektiv hantering av stora grupper patienter, dagsplanering av vårdinsatser både vid mottagning och i hemmet, kommunikation mellan vårdpersonal och patienter genom textmeddelanden, foton och video samt presentation för patienten som uppmuntrar delaktighet i behandlingen.