Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av särskilt boende för äldre
Referensnummer: SN 2019/0060
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser lokaler och drift av särskilt boende enligt socialtjänstlagen med 50 platser, varav ca 30 platser för personer med demenssjukdom och 20 platser för personer med somatiska funktionsnedsättningar. Platsernas inriktning kan förändras under avtalsperioden. Sådana förändringar kommer aviseras leverantören med tre månaders framförhållning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsunderlag