2. Förfarande
Förfarande
Titel: Expertstöd rymdsäkerhet civilt försvar
Beskrivning: Enheten för rymdsäkerhet på MSB är i behov av en resurs- och kompetenskonsult vid enheten, med uppdrag att vara rådgivare och stödja MSB i den fortsatta utformningen av enheten och att driva visst internationellt utvecklingsarbete kopplat till EU:s rymdprogram och rymdlägesbild. Därtill ska stöd ges till enheten vid behov. Upphandlingen avser en (1) konsult (person).
Intern identifierare: 25/4
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000