53850-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ÅKERSBERGA: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster
Referensnummer: 19/58
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska tillgodose Armada Fastighets AB:s och Armada koncernens, nedan Beställaren, löpande behov av tekniska konsulter. Beställaren genomför upphandling av flera ramavtal inom olika kompetensområden. Ramavtal kommer att tecknas med flera Konsulter per fackområde.
Denna upphandling avser tekniska konsulter inom följande kompetensområden:
1. Arkitektur
2. Bygg- och projektledning
3. El
4. VVS
Utöver Armada Fastighets AB har även samtliga koncernbolag rätt att göra beställningar/avrop från de ramavtal som denna upphandling resulterar i. Dessa bolag tillsammans med Armada Fastighets AB benämns i denna upphandling för Beställare
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 48 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Arkitekt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71223000 Arkitekttjänster avseende utbyggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulten ska kunna utreda och leda samt planera uppdrag och redovisa handlingar med hjälp av CAD inom fackområdet med inriktning på hyresbostäder och kommunala byggnader såsom förskolor, skolor, idrottsanläggningar och äldreboenden. Arkitektoniska utformningen ska bidra till flexibel funktion och för god långsiktig funktion och ekonomi. God förmåga att arbeta i grupp och kunna kommunicera med beställarens olika verksamheter/brukare.
Bygg- och projektledning
Del nr: 2
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
Konsulten ska kunna handlägga uppdrag samt projektera och redovisa handlingar inom fackområdet
Med inriktning på hyresbostäder och kommunala byggnader såsom förskolor, skolor,
Idrottsanläggningar och äldreboenden. Konsulten förutsätts ha god kompetens rörande arbetsmiljöfrågor
Som behövs för projekt.
Konsulten ska handlägga projektadministrativa uppgifter såsom tidplanering, budget och
Rapporteringsrutiner etc. Konsulten förutsätts ha god kompetens rörande arbetsmiljöfrågor som behövs
För projekt samt även vara behörig som byggarbetsmiljösamordnare för projektering (BAS-P)
El
Del nr: 3
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71323000 Teknisk konstruktion av process- och produktionsindustrin, 71323100 Konstruktion av elnät, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster
Konsulten ska kunna handlägga uppdrag samt projektera och redovisa handlingar med hjälp av CAD inom fackområdena starkström, svagström, data och telesystem och el-tekniska systemfunktioner med inriktning på hyresbostäder och kommunala byggnader såsom förskolor, skolor, idrottsanläggningar och äldreboenden.
Ansvara för upprättande av kostnadsberäkningar, normenliga ritningar, tekniska beskrivningar och beräkningar samt övriga handlingar. Konsulten förutsätts ha god kompetens rörande arbetsmiljöfrågor som behövs för projekt.
VVS
Del nr: 4
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71314310 Tjänster avseende värmeisolering av byggnader, 71315000 Byggnadsteknik, 71315400 Byggnadsinspektion, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71322100 Kostnadskalkylering (byggnadsekonomi) för väg- och vattenarbeten, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster
Konsulten ska kunna handlägga uppdrag samt projektera och redovisa handlingar med hjälp av CAD inom fackområdena värme, sanitet, kyla, sprinklersystem, komfortventilation, kyla och styr och ha kunskap om VVS-processtyrning, med inriktning på hyresbostäder och kommunala byggnader såsom förskolor, skolor, idrottsanläggningar och äldreboenden. Ansvara för upprättande av kostnadsberäkningar, normenliga ritningar, tekniska beskrivningar och beräkningar samt övriga handlingar. Konsulten förutsätts ha god kompetens rörande arbetsmiljöfrågor som behövs för projekt.