538525-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bodar, rastvagnar och relaterade tjänster
Referensnummer: UH-2023-66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar ramavtal för hyra, köp av bodar och rastvagnar med tillhörande tjänster för löpande avrop under avtalstiden.
Omfattningen av avtalet uppskattas till ca 2,6 miljoner kronor per år. Det är ingen utlovad volym utan endast en grov uppskattning som baseras på tidigare köp.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bodar, rastvagnar m.m. med tillhörande tjänster för löpande avrop under avtalstiden. Maxbeloppet för ramavtalet är beräknat till 25 MSEK