538640-2020 - KonkurrensutsättningSverige-HÄRNÖSAND: Förmedling av läkare
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanning Läkare och Sjuksköterskor
Referensnummer: 20RS10042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79625000 Förmedling av läkare
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandlingen sker i samverkan mellan Region Norrbotten, Region Jämtland Härjedalen och Region Västernorrland. Upphandling avser bemanningstjänst av läkare och sjuksköterskor, både allmän och specialister, inom samtliga områden i öppen och slutenvården för dessa tre Regioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79624000 Förmedling av vårdpersonal, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen