538654-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Delprojektledare projektering och produktion gator vid Backaplan
Referensnummer: 07964/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om konsulttjänster avseende en delprojektledare för projektering och produktion i projektet Gator vid Backaplan, en del av projektet E6.21 Lundbyleden, gator vid Backaplan samt Bohusbanan och Brunnsbo station.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Området kring Backaplan är ett stort stadsutvecklingsområde som är en del av stadsutvecklingsprojektet Älvstaden. Flera olika detaljplanearbeten pågår i området och några av dessa detaljplaner har vunnit laga kraft och står inför utbyggnad. Kvilleleden, gator vid Backaplan, DP0 är ett av dessa projekt. Kvilleleden, gator vid Backaplan, DP0 genomförs tillsammans med Trafikverket i ett gemensamt projekt som heter E6.21 Lundbyleden, gator vid Backaplan samt Bohusbanan och Brunnsbo station, men som ofta går under den kortare benämningen projekt Lundbyleden. Projektet planeras att genomföras som en totalentreprenad till fastpris och planen är att ha en entreprenör på plats i februari år 2022.