538655-2022 - ResultatSverige-Nyköping: Tjänster i naturreservat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Manuella och motormanuella åtgärder i naturreservat och andra värdefulla naturområden: friluftsliv, naturvård, gränsmarkering och arboristtjänster
Referensnummer: 512-1537-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal gällande två typer av avtalsområden. Som leverantör behöver man inte åta sig eller behärska alla typer av uppdrag inom avtalsområdet. Till exempel kan en leverantör vara inriktad mot snickeritjänster och friluftslivsanordningar medan en annan firma kan vara inriktad mot trädfällning och röjning med röjsåg.
De två avtalsområdena är:
A) Åtgärder för friluftsliv, hantering av riskträd, naturvårdande skötsel samt uppmärkning av vandringsleder och reservatsgränser
Avtalsområde A innehåller allehanda manuella och motormanuella tjänster. Avtalsområdet är uppdelat i fyra delområden: - friluftsliv, - riskträd, - naturvårdande skötsel- uppmärkning av vandringsleder och reservatsgränser
B) Arboristtjänster med klättrande arborist
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45422000 Timmer- och snickeriarbeten, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77211300 Trädröjning, 77211400 Trädfällning, 77231000 Skogsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om uppdraget
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av kompetent arbetskraft som på ett effektivt sätt kan utföra olika typer av manuella och motormanuella åtgärder i naturreservat och andra värdefulla naturområden i Södermanlands län. Länsstyrelsen förvaltar drygt 150 naturreservat och genomför även åtgärder i flera Natura 2000-områden och områden som omfattas av Åtgärdsprogram för hotade arter.
De åtgärder som är aktuella för detta ramavtal handlar framförallt om:
skötsel, reparation och anläggning av friluftslivsanordningar
hantering av riskträd, t.ex. granbarkborreträd längs med vandringsleder och parkeringar
uppmärkning och framröjning av vandringsleder och naturreservatsgränser
frihuggning av skyddsvärda träd, plantering av nya ädellövträd
restaurering av igenväxta betesmarker och slåtterängar genom att röja igenväxningsvegetation
naturvårdshuggningar i skogsmiljö för att skapa död ved eller gynna vissa naturvärden och strukturer
trädbeskärning, trädbedömning, veteraniseringsåtgärder och borttagande av träd med hjälp av klättrande arborist.
Mer detaljerad beskrivning av uppdraget och Länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt 4: ”Uppdragsföreskrifter”.
Omfattning
Avtalsområde B är inte uppdelat i flera delområden utan handlar kort och gott om allehanda tjänster där det behövs kunniga och klättrande arborister.
Länsstyrelsens samlade behov av efterfrågade tjänster är svårbedömt och kan skifta mellan säsonger och år. Länsstyrelsen uppskattar värdet på ramavtalet till cirka 12 miljoner svenska kronor över 4 år. Tjänsterna kommer framförallt avropas från avtalsområde A. En uppskattning är att det rör sig om storleksordningen 95 % på avtalsområde A och 5 % på avtalsområde B. Uppskattningen bygger på uppgifter från tidigare års kostnader. Leverantören förbinder sig i mån av kapacitet att leverera länsstyrelsens verkliga behov. Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet.
Helt eller delat anbud
För båda avtalsområdena gäller rangordningsprincipen där en lista per geografisk region upprättas. Vi har delat in länet i tre geografiska regioner enligt nedanstående tabell.
Geografisk region
Antal naturreservat (statliga)
Norra länsdelen (Strängnäs Eskilstuna)
Ca 35
Östra länsdelen, (Trosa, Nyköping, Oxelösund, Gnesta)
Ca 80
Centrala länsdelen (Vingåker, Flen, Katrineholm)
Ca 45
Anbud kan lämnas för minst ett avtalsområde och en region eller båda avtalsområdena och samtliga regioner.
OBS! Genom att lämna anbud med olika timpriser för olika regioner kan anbudsgivaren kompensera för att resekostnad och restid mellan bostaden/företagets säte och uppdragsstället inte ersätts (se avtalsvillkor).
Antal leverantörer
Beställaren avser att teckna avtal med flera leverantörer.